Rusya'da Eğitim

Rusya; Kaliteli ve Ekonomik Yüksek Öğretimin Adresi...

1000 civarında devlet üniversitesi ve  özel üniversiteye sahip Rusya dünyanın en önemli üniversitelerinden bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır. Rus devlet üniversite sistemi oldukça güçlüdür. 

2011 yılında toplam 150,000 civarında uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Rus üniversitelerine Kazak, Beyaz Rusya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerden büyük talep vardır. 

Rusyada eğitim almak için sadece YGS sınavından barajı geçmek yeterlidir. Herhangi bir üniversite kazanmanız ya da yerleştirilmeniz istenmez. Diploma, Not Dökümü (Transkript) ve Üniversite 1. Sınıfa geçiş yapacak öğrenciler için LYS ve YGS sonuç  belgeleri yeterlidir. 

Üniversite Öğrenim Ücretleri Ortalama Nedir?

En düşük ve en yüksek fiyatlar üniversitelere ve programlara göre sıralayabiliriz.

Rusya’da Üniversite Eğitimi yıllık 1260 Euro’dan başlıyor. Üniversiteden üniversiteye, okunan bölümden bölüme değişim gösteriyor.

3.Yıllık yaşam giderleri ortalama nedir? (Konaklama, yiyecek içecek, vb gibi) Aylık ya da yıllık verebilirsiniz. Ayrıca yurt ve ev şeklinde konaklamayı ayırabilirsiniz.

Rusya’daki öğrencinin toplam ortalama yıllık masrafı; eğitim, barınma, sigorta ve beslenme dâhil, yaklaşık 4000 –7500 Euro civarındadır. Uluslar arası öğrenciler için yıllık okul harcı, kitap ücretleri dahil, seçilen bölüm ve üniversiteye göre re ortalama 1500 – 3500 Euro arasında değişmektedir. Yurt maliyetleri aylık 50 Euro civarındadır.Yıllık hayat ve sağlık sigortası 100 Euro.Aylık gıda masrafı, bulunulan şehre göre aylık 150 – 300 Euro arasında değişmektedir.

© 2017 IEFT, Her hakkı saklıdır.